2017 EISA Committees: (* -  Liaison to the EISA Board of Directors)

Standing Committees

    AKC Canine Ambassadors:  Debra Hamilton*, Connie Vanacore
  
 Annual Awards:  Lydia Miller*
           Plaques:  Lydia Miller
           Bucks picnic:
Lydia Miller

Audit:  Peter Kubacz*, Brad Porterfield, Debra Hamilton
Blarney:  Susan Sullivan* 
Constitution: 
Mariette O’Malley*, Debra Hamilton, Richard Krasley
Finance Committee for 2017 ISCA National  Anne Marie Kubacz*
------------------------Debra Krasley, Mariette O’Malley
Judge Selection Committee:  Charlie Sloughfy, Lynn Kwiatkowski, Fiona Geiser*
Membership:   Debra Krasley* 
New Jersey Dog Federation: Susan Sullivan*, Susan Kwiatkowski (rep)
Nominations:   Susan Sullivan*
Public Relations:  Debra Hamilton*
             Website:  Fiona Geiser*
             Facebook:
  Lynn Kwaitkowski*
Supported Entries:   Peter Kubacz*,  Anne Marie Kubacz
Trophies:  Anne Marie Kubacz*
        Nancy Salmon (chair), Karolynne McAteer,  Mariette O’Malley, Bob Feizet

Event Committees
Agility Events
:  Lynne Godshall*, Susan Sullivan, Anne Marie Kubacz
EISA Field Trial:  Susan Sullivan*, Sandy Jones (secretary), Pat Lyons
EISA Fun Day: 
Lynne Godshall*, Susan Sullivan
EISA Indoor WGS (Winter Garden Specialty): Ann Marie Kubacz*
               Karolynne McAteer, Susan Kwiatkowski, Bob McKay, Lynn Kwiatkowski EISA Outdoor (Harvest Cluster):  Debra Hamilton*, Lynn Kwiatkowski
     Chief Steward TBD, Barbara Joyal (show chair), Brad Porterfield (grounds), Fiona Geiser (Raffle)  

Proposed 2017 Bench Show Committees 
Indoor & Outdoor: 
Peter Kubacz, Pat Lyons, Debra Hamilton, Lynne Godshall, Susan Kwiatkowski, Rick Krasley, Susan Sullivan
Field Trial:  Susan Sullivan, Karolynne McAteer, Kevin Culver, Jean Culver, Sandy Jones
Agility Trial:  Lynne Godshall, Lynn Kwiatkowski, Susan Kwiatkowski, Sandy Ambrogi, Susan Sullivan, Anne Marie Kubacz


 

2017 – Officers and Board Members of EISA  Club 0073

 

President

Susan Sullivan

1728 Tacoma Rd.,

Edgewater, MD 21037

Susansullivan@mac.com;

Cell 443-286-7713 

 

Vice Pres

Mariette O’Malley

1 Jeffrey Lane,

Cinnaminson, NJ 08077

mtomalley@comcast.net

856-829-0936

 

Treasurer

Peter Kubacz

170 S. Hope Chapel Rd

Jackson, NJ 08527

 pkubacz@att.net;

Cell  908-770-4271 

 

Rec.Secy.-

Fiona Geiser

1054 Wilson Avenue,

Glen Mills, PA 19342

geiserfamily@msn.com;

Tel 610-358-2950 Cell 484-437-8777

 

Cor.Secy.

Anne Marie Kubacz

170 S. Hope Chapel Rd

Jackson, NJ 08527

rsetter@att.net

732-367-9658 Cell: 908-216-2367

 

Breeder referral & Public Education Coordinator:

Lynne Godshall

724 Kossuth St
Riverside, NJ  08075

856-461-1389; Cell 856-986-1345

 

Newsletter Editor:

Susan Sullivan

1728 Tacoma Rd.,

Edgewater, MD 21037

Susansullivan@mac.com;

Cell 443-286-7713




EISA 2017 Officers & Board of Directors  (alphabetical order)


 


  1. Fiona Geiser  (Recording Secretary) geiserfamily@msn.com; Tel 610-358-2950  Cell 484-437-8777
    Address:  1054 Wilson Avenue, Glen Mills, PA  19342

  2. Lynne Godshall (Class 2017) lyngdsh@aol.com;     Tel  856-461-1389  Cell 856-986-1345
      Address:  724 Kossuth St., Riverside , NJ  08075

  3. Debra Hamilton (Class 2019) dhamilton413@gmail.com;  Tel   914-273-1095  Cell 914-552-5021
      Address:  6 Pioneer Trail, Armonk, NY 10504

  4. Lynn Kwiatkowski  (Class 2018 ) lynnstar1@yahoo.com; Cell 201-274-6293
      Address:  3 Brook Dr., Chester, NJ  07930

  5. Debra Krasley (Class 2018) hearthsd@ptd.net  Tell 570-992-9711  Cell 484-895-9265
       Address:  103 Evergreen Ct, Saylorsburg, PA  18353

  6. Rick Krasley (Class 2017) richardk@tuskeshomes.com   Tel  570-992-9711   Cell 484-239-0041
       Address:  103 Evergreen Ct, Saylorsburg, PA  18353

  7. Anne Marie Kubacz (Corresponding Sec.) rsetter@att.net    Cell 908-216-2357
    Address: 170 S. Hope Chapel Rd., Jackson, NJ  08527
  1. Peter Kubacz (Treasurer) pkubacz@att.net; Cell  908-770-4271
       Address:  170 S. Hope Chapel Rd., Jackson, NJ  08527

  2. Patricia Lyons (Class 2019) seanpat11@msn.com;  Tel  610-558-0976
       Address:  1734 Middletown Rd., Glen Mills, PA  19342

  3. Lydia Miller (Class 2017) calidixie@aol.com    Tel 610-838-8532     Cell 610-730-4588
        Address:  10 Butternut Rd., Hellertown, PA  18055

  4. Mariette O’Malley ( Vice President.) mtomalley@comcast.net    Tel  856-829-0936
         Address:  1 Jeffrey Lane, Cinnaminson, NJ  08077
     
  5. Susan Sullivan (President) Susansullivan@mac.com;   Cell  443-286-7713
      Address:  1728 Tacoma Rd., Edgewater, MD  21037

  6. Alex Van Meter (Class of 2018) 1propercocker@gmail.com Tel 609-500-1367 1 Richmond Ave., Lumberton, NJ  08048



 


 

Web By DogWebs.Biz | Edit | Copyright © 2012